Etap pływacki – jak zadbać o swoje uszy (i nie tylko)

1024 620 Triathlon Przechlewo
 • 0

Wielu Tribohaterów podkreśla, że etap pływacki jest jednym z najważniejszych części triathlonowych zmagań. To tutaj często dopadają ich różne słabości i ważą się późniejsze wyniki. Treningi na basenie i w wodach otwartych to nieodłączne elementy przygotowań do Prime Food Triathlon Przechlewo. Dlatego warto sięgnąć po garść wskazówek przygotowanych przez partnera imprezy – firmę Smart Pharma:

 • Na co dzień dbaj o właściwą pielęgnację uszu. Jeśli często pływasz, możesz zaobserwować w nich większą ilość woskowiny. Nie czyść uszu patyczkami kosmetycznymi (służą tylko do higieny zewnętrznej małżowiny usznej). Przez patyczki uszy będą bardziej podrażnione, a co za tym idzie podatne na stany zapalne (zwane tzw. uchem pływaka). Możesz też uszkodzić swój słuch.
 • Nawet, gdy regularnie pływasz, do codziennej pielęgnacji uszu nie wystarczy Ci trochę wody, mydła i waciki, ponieważ nie mają one wpływu na nawilżenie i naturalne wydzielanie się woskowiny. Powinieneś korzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptece bez recepty (np. Aurimax – wyrób medyczny w sprayu zawierający 12 naturalnych substancji). Nawilża odpowiednio ucho oraz rozpuszcza woskowinę uszną, nie tworząc mikrourazów naskórka.
 • Stosowanie regularnie Aurimax ogranicza wnikanie wody do przewodu słuchowego, dlatego stosuj go regularnie przed każdym pływaniem.
 • Raz jeszcze dokładnie zapoznaj się z harmonogramem i trasą Prime Food Triathlon Przechlewo 2017. Słuchaj wskazówek na odprawie technicznej. W razie potrzeby pytaj doświadczonych zawodników.
 • Bądź przygotowany na różne warunki (może być ciepło, ale może być też chłodno i deszczowo). Jeśli temperatura wody spadnie poniżej 17˚C, Twoim obowiązkiem będzie ubranie pianki pływackiej.
 • Nie zapomnij o okularach i czepku do pływania (otrzymasz go w pakiecie startowym).
 • Miej ze sobą zapasowy czepek (do nałożenia pod startowy, by lepiej zabezpieczyć uszy). Mogą przydać Ci się również zatyczki do nosa i uszu (zwłaszcza jeśli używasz ich na treningach). Zimna woda, która dostaje się do ucha często powoduje zawroty głowy i sprzyja stanom zapalnym. Pamiętaj, że z zatyczkami będziesz słabiej słyszał to, co dzieje się wokół Ciebie.
 • Tuż przed startem znajdź swoje miejsce w wodzie i po sygnale do startu płyń swoim tempem. Słuchaj samego siebie – jeśli nie czujesz się w danym dniu na siłach, nie forsuj organizmu.
 • Znajdź punkty odniesienia (np. bojki, odległość od brzegu, pozostałych zawodników). Kieruj się wzdłuż wyznaczonej trasy – oznaczonej bojkami.
 • Przy wyjściu z wody możesz liczyć na pomoc wolontariuszy. Później czas na podbieg i strefę zmian.
 • Obowiązkowe wyposażenie na rowerze to kask, ale jeśli będzie chłodno i wietrznie, możesz pomyśleć np. o dodatkowej opasce na uszy, a na etapie biegowym o czapce.
 • Jeśli po zawodach poczujesz, że łapie Cię infekcja ucha (ból, obrzęk i silne swędzenie), z pomocą może przyjść Ci wspomniany wcześniej Aurimax. Jeśli czujesz się źle (i pojawia się np. gorączka), nie zwlekaj z wizytą u lekarza i koniecznie zaprzestań pływania. Im szybciej zadbasz o swoje zdrowie, tym szybciej wrócisz do treningów.

Aurimax otrzymają zawodniczki i zawodnicy nagradzani na dystansie 56,5 km, jednak jako zespół startujący również w zawodach sportowych, jesteśmy przekonani, że wskazówki przydadzą się wszystkim uczestnikom.

Aurimax to wyrób medyczny, który pomaga utrzymać optymalną wilgotność uszu. Dzięki naturalnym składnikom i olejkom (m.in. oczyszczony olej z oliwek, olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, z oregano, rozmaryn lekarski) zmiękcza też zalegającą w uszach woskowinę i pomaga ją łatwo usunąć. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia oraz dorosłych – mogą stosować go zarówno Tribohaterzy, jak również kibicujący im najbliżsi.

Życzymy udanego startu! 🙂

Zespół Smart Pharma Sp. z o.o.